Dlaczego warto korzystać z metody User Story Mapping?
Wiedzy nigdy dość! Idąc za tą myślą, zorganizowałam niedawno wewnętrzne szkolenie dla Speednetowego zespołu Product Design. Celem szkolenia było ćwiczenie metody pracy warsztatowej z klientem za pomocą zwinnej metody User Story Mapping. Czym ta metoda się charakteryzuje i jaki był wynik warsztatu?
Metoda User Story Mapping
User Story Mapping to technika warsztatowa wykorzystywana w zwinnych metodykach Agile/Scrum. Może być stosowana w fazie odkrywania produktu, jak w i całym procesie jego realizacji. Jej głównym założeniem jest ustalenie flow, najważniejszych obszarów i podział na etapy realizacji. Spełnia kilka podstawowych celów:
- wspólne zrozumienie produktu,
- kontrola przeciw „wrzutkom”,
- określenie lejka konwersji,
- podział na wydania i wyznaczenie kluczowych wersji.
Metoda User Story Mapping jest szczególnie przydatna, gdy zakres funkcjonalny jest mocno rozmyty i niejasny oraz w momencie, gdy trudno zdecydować, co powinno być przedmiotem konkretnego etapu. W skrócie: porządkuje proces projektowy i wdrożeniowy.
Jak wyglądały warsztaty?
Podczas warsztatów połączyłam teorię z praktyką. Podzieliliśmy się na 3 zespoły, każdy z nich zajmował się innym case study:
1. Case study: usprawnienie procesu zakupowego cateringu w istniejącej aplikacji;
2. Case study: stworzenie aplikacji-porównywarki alkoholi;
3. Case study: stworzenie aplikacji do zarządzania piekarnią.
Uczestnicy warsztatów mieli w pierwszej kolejności pomyśleć nad tym, dla kogo projektują produkt. Tu z pomocą przychodzą persona i mapa empatii. Persona to narzędzie służące do projektowania rozwiązania z myślą o docelowym użytkowniku – taka reprezentacja rzeczywistych cech charakteryzujących osoby, dla których tworzony jest dany produkt. Mapa empatii to z kolei technika, która pozwala nam lepiej zrozumieć, co użytkownicy myślą, czują, jakie mają doświadczenia i potrzeby. Oba te narzędzia są bardzo proste i łatwe do wykorzystania, a pomogą nam zaprojektować produkt odpowiedni dla odbiorcy!
Innym istotnym elementem projektowania ścieżki użytkownika jest także pamiętanie o tym, co może pójść nie tak. W tym przypadku przydaje się metoda “a co z tym?” Jeffa Pattona, która zakłada zadawania pytań typu “a co, jeśli użytkownik tego nie zrozumie?”. W ten sposób mapa zostanie zaprojektowana z uwzględnieniem wszelkich, nawet tych niekoniecznie pozytywnych scenariuszy.
Oczywiście jest wiele metod i technik pomocnych przy User Story Mapping, to jednak materiał na o wiele dłuższy artykuł 🙂 Powyżej zawarłam te kluczowe, na których najmocniej skupiliśmy się na warsztatach.
Co dalej?
Efektem takiego warsztatu jest mapa, która pomaga nadzorować późniejsze prace według planu, inspiruje, a odpowiednio zachowana może być także źródłem kolejnych pomysłów nawet przy kolejnych projektach.
Dziękuję całemu zespołowi Product Design za zaangażowanie w zadania i dyskusje – świetnie nam poszło! 🙂
Słówko od zespołu: My z kolei bardzo dziękujemy Marysi, która w organizacji warsztatów wykazała się bardzo dużą wiedzą i doświadczeniem. Nauczyliśmy się wielu nowych i przydatnych w naszej codziennej pracy rzeczy!